Železo ve vodě a jak ho odstranit

Vyšší obsah železa ve vodě dovede letitým používáním ulpívat v potrubí, zanášet jej měkčím kalem, který se po určité době může uvolňovat zpět do vody a zhoršovat používanou vodu. Jeho výskyt zhoršuje užívání vody k praní, koupání atp., zbarvuje veškeré sanitární zařízení dohněda. Ulpívá na stěnách nádob, i jako měkký kal v plastovém potrubí. Snižuje funkčnost a životnost spotřebičů a potrubí.

Pitná voda by měla obsahovat maximálně 0,2 mg/l. Po překročení této hranice se totiž stává voda nebezpečnou. Nadlimitní množství železa poškozuje játra, slinivku i srdce. Může docházet ke zhoršení imunity a častější únavě. Pokožce se vysoce železitou vodou vysušuje a ztrácí lesk, vlasy se více lámou. Nadlimitním výskytem železa dochází k vysoké barvitosti (hnědosti) vody a zákalu. Senzoricky lze nadlimitní množství železa ve vodě poznat zápachem i pachutí.

Železo

Železo (Wikipedie) je nejrozšířenější přechodný kovový prvek a druhý nejčastěji se vyskytující kov vůbec. Železo se vyskytuje na Zemi, ve vesmíru, a je součástí lidského organismu. Železo je samo o sobě pro člověka neškodné. Ale i tak se ionty železa z pitné vody odstraňují, protože železité ionty ovlivňují její chuť, vůni i barvu (červený/rezavý nádech). Navíc, tyto ionty a jejich sloučeniny se usazují v trubkách, kotlích, vanách, dřezech, bojlerech a jiných spotřebičích, kde způsobují korozi a zkracují životnost zařízení.

Mezní hodnoty železa ve vodě

pitná a balená voda: 200 μg/l
pramenitá a kojenecká voda: 300 μg/l
studniční: až až 500 μg/l

Proč nakupit u nás

Montáž do 10 dnů
Odborný servis i péče
28 let na trhu
Zboží skladem
Přes 4.000 realizací

Projekt Kreativní vouchery ve společnosti Milvit Water, s.r.o. je spolufinancován Evropskou unií. Podstatou projektu je kompletní modernizace internetové prezentace milvit.cz. Grafický návrh se zaměřením na uživatelskou přívětivost, řešení SEO pro lepší organickou dohledatelnost, rozšíření struktury webu a obsahové části.