Vážení zákazníci, posledním pracovním dnem v tomto roce bude u nás ve firmě pátek 20. 12. 2024, budeme Vám k dispozici do 15 h.

Mikroplasty ve vodě

Mikroplasty je obecné označení pro úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, půdě i vzduchu jako součást jejich znečištění, které vznikají nalámáním větších kusů plastů. Mikroplasty se poté hromadí v oceánech a ohrožují životní prostředí. Lidé denně vdechnou tisíce částic mikroplastů a pozřou jich desítky miligramů. Vdechnuté mikroplasty mohou vyvolávat zánětlivé reakce projevující se dušností a kašlem. Při nechtěné konzumaci projdou větší mikroplasty tělem, ty menší se mohou dostat až do krve. Ze střev putují mikroplasty do ledvin, jater a mozku. Mikroplasty působí neurotoxicky, může jimi být způsobena i Parkinsonova choroba. Uvolňují se též z obalů potravit. Odborníci tvrdí, že riziko výskytu mikroplastů ve vodě je nízké. Nelze ho však podceňovat. Mikroplasty se objevují nejen v pitné vodě z vodovodního kohoutku, ale také v balených vodách (dle některých průzkumů i dvojnásobek než ve vodě).

Dalším z významných zdrojů mikroplastů je syntetické oblečení, ze kterého se do vzduchu uvolňují. V půdě a ve vodě přetrvává výskyt mikroplastů dlouhou dobu a kontaminují tak i vodu podzemní. Mikroplasty se z vody odstraňují jemnou filtrací, někdy i reverzní osmózou, která odstraní i jejich nejmenší kousky.

Jak vznikají mikroplasty?

Znečištění od plastů je všude okolo nás. Nejsou to jen plastové lahve a obaly pouhým okemm viditelné,, ale hlavně malé plastové částečky. Tyto částečky vznikají používáním a rozpadem plastu, kterého se vyrábí stále větší množství, v tuto chvíli až 300 milionů tun ročně.

Dělení mikroplastů a jejich dopad

Mikroplasty dělíme podle původu na primární a sekundární. Primární jsou přímo vyráběny a využívány jako součást spotřebních produktů - např. peeling v kosmetických krémech a sprchových gelech nebo kuličky v zubní pastě. Sekundární vznikají rozpadem velkých kusů plastů jako je mechanické opotřebení - opotřebení pneumatik, působením chemických látek, nebo např. praním oděvů ze syntetických materiálů, kdy se uvolňují mikrovlákna.

Plastové obaly a veškeré produkty z tohoto materiálu se v určité míře odstranit dají, ale mikroplasty nikoliv. Největší množství odpadu z plastů a mikroplastů se nachází v oceánech, kde škodí mořským rybám a ptákům, kteří tento odpad požívají. Nejenže je ohrožený mořský svět, ale ovlivňuje to také to, co jíme my sami - ryby, mořské plody.

Co s tím můžeme udělat každý sám za sebe?

Pokud začneme více sledovat, jaké kosmetické výrobky používáme, nebo nahradíme oblečení z fleecu nebo polyesteru kvalitním materiálem, můžeme se tak sami podílet na snížení tohoto odpadu. Některé kosmetické firmy už nahrazují mikroplasty přírodními látkami, které přidávají do svých produktů.

Mikroplasty v pitné vodě

Tyto malé částečky najdeme jak v kohoutkové, tak balené vodě. Do kohoutkové vody pronikají z půdy a z vod, do balené se uvolňují z plastového obalu.

Je pro naše zdraví škodlivé pití vody s obsahem mikroplastů? Jedna studie nám říká, že ano, druhá studie tvrdí, že to žádný negativní dopad na náš organismus nemá. Zřejmě bude ještě trvat, než bude vědecky dokázáno, jak to doopravdy je. Ale pokud použijeme vlastní rozum, nikdo nechce pít "plastovou" vodu.

Pokud Vám záleží na tom, jakou vodu budete pít, pořiďte si filtraci Reverzní osmóza, která dokáže zachytit i tak malé částečky, jako jsou mikroplasty.

Proč nakupit u nás

Montáž do 10 dnů
Odborný servis i péče
28 let na trhu
Zboží skladem
Přes 4.000 realizací

Projekt Kreativní vouchery ve společnosti Milvit Water, s.r.o. je spolufinancován Evropskou unií. Podstatou projektu je kompletní modernizace internetové prezentace milvit.cz. Grafický návrh se zaměřením na uživatelskou přívětivost, řešení SEO pro lepší organickou dohledatelnost, rozšíření struktury webu a obsahové části.