- milvit.cz
- Problémy vody
- Dusičnany a dusitany
Dusičnany a dusitany ve vodě
Dusičnany a dusitany, neboli nitráty a nitrity, se vyskytují v podzemních vodách zejména nesprávným používáním a skladováním hnojiv, intenzivní zemědělskou výrobou, nesprávným používáním a skladováním hnojiv nebo nechtěným vsakováním odpadních vod ze žump a kanalizací.
Výskyt dusičnanů a dusitanů se vyskytuje také přirozeně v mnoha potravinách jako důsledek koloběhu dusíku v přírodě. A jak se do potravin tyto látky dostanou? Do potravin rostlinného původu se mohou dostat z půdy, pokud je více hnojená, zatímco do potravin živočišného původu se dostávají z krmiva nebo jako přídatné látky (aditiva), např. u solení masa nebo použití do sýrů proti duření během zrání.
Škodí dusičnany zdraví?
Dusičnany se poměrně rychle vylučují z těla močí, ale člověku škodí tím, že se v těle přeměňují na jedovaté dusitany. Ty můžou v krvi poškozovat hemoglobin v červených krvinkách. To je problém hlavně u kojenců. U dospělého člověka se vytváří enzym, který poškozené krevní barvivo dokáže "opravit", ale u kojenců to možné není. S potravou do těla získáváme ještě aminy, které působí nebezpečně při interakci s dusičnany. Aminy vznikají během uzení, barvení nebo fermentace masných výrobků - uzenin. Aminy s dusičnany reagují a vznikají karcinogenní látky N-nitrosoaminy.
Povolená norma pro dospělého člověka je 50 mg/l, u dítěte je to 15 mg/l.
Pokud Vás zajímá kvalita vody, kterou pijete Vy a Vaše děti, podívejte se, jak můžete dusičnany a dusitany odstranit - speciálním filtrem s anexovou náplní centrálně, např. Filtr na odstranění dusičnanů A30 AN G1", nebo reverzní osmózou lokálně (pouze na 1 odběrné místo).
Dusičnany a dusitany podrobně
Dusičnany
Dusičnany se přirozeně vyskytují v prostředí kolem nás, nacházejí se v potravinách, rostlinách, u živočichů. Uvolňují se z kouře a průmyslových i automobilových odpadních látek. Vysoké koncentrace dusičnanů v pitné vodě mohou být nebezpečné především pro kojence a těhotné ženy. Dusičnany se mohou přirozeně vyskytovat v povrchové i podzemní vodě v běžném množství, které nepředstavuje zdravotní riziko. Nadlimitní množství dusičnanů ve studnách je často důsledkem nevhodné konstrukce studny, nadužívání dusíkatých hnojiv, nesprávné nakládání se splašky a odpadními vodami. Zdroji znečištění bývají septiky, zvířecí krmné plochy, průmyslový odpad, odpady ze zpracování potravin. Problémovým obdobím pro studny bývají záplavy, kdy dusičnany pronikají především do mělkých studní. Dusičnany převařením nelze odstranit. Odstraňují se filtrací s anexovou iontoměničovou náplní nebo reverzní osmózou. Dusičnany v potravinách – do ovoce a zeleniny se dostávají půdou. Mezi hlavní potravinové zdroje dusičnanů lze zařadit brambory, salát, ředkvička, celer, brokolice, mrkev, květák, zelí. V ovoci se nejvíce vyskytují v banánech, melounech a jahodách. Do živočišných potravin se dusičnany dostávají z krmiva nebo záměrným přidáváním dusičnanových solí pro konzervaci či stabilizaci barvy masa. Pro dospělé osoby nejsou dusičnany v obvyklém množství nebezpečné, otrávení přichází po požití extrémních dávek dusičnanů. Zvýšené množství dusičnanů může vést k infarktu či vysokému krevnímu tlaku. Limit pro pitnou vodu je stanoven na 50 mg/l a 15 mg/l pro kojence.
Dusitany
Dusitany jsou soli kyseliny dusité, na rozdíl od dusičnanů mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. Přeměňují se v těle na jiné látky – nitrosaminy. Ty vznikají sloučením s aminy, které se vyskytují v některých lécích a alkoholu. Nitrosaminy jsou karcinogenní a mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění. Vznik nitrosaminů lze snížit konzumací vitamínu C a vlákniny. Vitamín C usnadňuje přeměnu dusitanů na oxid dusný. Pro kojence jsou dusitany nebezpečné, protože v reakci s krevním barvivem zabraňují transportu kyslíku po těle, vyšší dávka dusitanů může vést k udušení. Proto je pro kojence nutné hlídat kvalitu pitné vody a podávat jim pouze vodu kojeneckou s přísnějšími limity pitné vody. Limit pro dusitany v pitné vodě je stanoven na 0,50 mg/l.
Proč nakupit u nás