- milvit.cz
- Úprava vody
- Mechanická filtrace vody
Mechanická filtrace vody
Filtrace vody - filtry mechanických nečistot
Filtrace vody je nedílnou součástí správně upravené vody. Síta vodních filtrů dokáží zachytit malé mechanické nečistoty, které škodí nejen v drahých zařízeních (myčky, vířivé vany), ale i v perlátorech, splachovačích atd.. Tvrdší částečky mohou i zničit keramické plochy u pákových baterií. Je důvod k použití filtru? Jste-li připojeni k veřejnému vodovodu a dochází-li často při jeho odstavení a opětovném zprovoznění k zanášení kohoutkových sítek nebo trysek ve sprchách či splachovačích, nečistotami z venkovního řádu nebo k vytékání kouskových nečistot (jako písek, zbytky rzi apod.), pak doporučujeme vybavit přívodní vedení filtrem na hrubé nečistoty. Montuje se na hlavní přívod vody - hned za vodoměr nebo i k čerpadlu, pokud jsou problémy s vodou z vlastní studny. Při takovémto použití lze filtr montovat na výtlak čerpadla, ale i na sání k jeho ochraně.
ATLAS FILTRY
Filtry jsou určeny pro domovní a průmyslové použití. Ve filtrovaném médiu nesmí být chemické příměsi. Provozní teplota od 0°C do 50°C, pracovní tlak je maximálně 8 bar. Průtok je až 4,2 m3/hod. podle velikosti filtru a použitého typu vložky.
Kartuše (filtrační vložky) jsou vyrobené z těchto dvou materiálů - polypropylen a polyester (síťovina). Dodávají se standardně v zrnitosti 50 nebo 80 mikronů. Pro jemnou filtraci jsou k dispozici polypropylenové vložky o zrnitosti 5 a 25 mikronů.
Vzhledem ke konstrukci vložené kartuše jsou dvě oblasti použití filtrů. S mechanickou kartuší se tyto filtry používají k zachytávání hrubých nečistot nebo sedimentů, písku, případně také kalu. S chemickou kartuší s náplní IMAC HP 555 lze úspěšně odstraňovat např. dusičnany. Jestliže je uvnitř kartuše s aktivním uhlím, dokáže pak zachytit také sloučeniny chloru, těžké kovy i celkově zlepšit chuť vody. Filtr s chemickou kartuší dodáváme i v konstrukčním provedení, které lze připojit na perlátor a umístit přímo na kuchyňskou linku.
Provoz a údržba: Před použitím celý filtr umýt pitnou vodou. Filtr (sítový) je vhodné umístit na tmavé místo bez extrémů tepla a chladu (0°C až 50°C). Zcela nežádoucí je umístění na přímém slunečním světle. Čištění je nutné provést alespoň jednou za čtvrt roku nebo dle potřeby. Sítové vložky, pokud nejsou poškozené, se nevyměňují, pouze se propláchnou vodou a případně se očistí jemným kartáčem. Jemné polypropylenové (5 a 25 mcr.) se nečistí, po zanesení se musí vyměnit. Životnost chemických kartuší je závislá na složení vody, provozních podmínkách, atp.
Pro montáž jsou důležité následující informace. Pracovní poloha filtru je svislá. Je nutné dodržet směr průtoku, vyznačený na připojovacích šroubeních. Na utěsnění připojovacího šroubení použijte výhradně teflonovou pásku a nekonické mosazné spojky. Nikdy konopí. Při násilné montáži hrozí prasknutí mosazného závitového pouzdra. Reklamace se v těchto případech neuznává.
Tlaková ztráta se u nového (čistého) filtru pohybuje okolo 0,05 atm. a to při plném průtoku podle velikosti filtru (max. průtok 2-4,5 m3). Pokud je vložka velmi znečištěná, pak tlaková ztráta výrazně stoupá (více než 0,2 atm). Pozor při umístění filtru na sací potrubí čerpadel - je nutné jej čistit a při instalaci montovat vždy alespoň stejnou velikost závitu jako na čerpadle.
Téma stránky : Filtry na vodu, filtrace vody
Proč nakupit u nás